Od czego powstaje cellulit?

Trudno wskazać jedną, konkretną przyczynę powstawania cellulitu. Na jego pojawienie się wpływać mogą różne czynniki. To zdecydowanie przypadłość charakterystyczna dla kobiet. Wśród osób zmagających się z tym problemem aż 99% stanowią właśnie  panie. Powodem są różnice w budowie tkanki tłuszczowej oraz oddziaływanie estrogenów. To właśnie ten hormon może determinować pojawianie się pomarańczowej skórki. Pojawia się ona najczęściej na udach, pośladkach, brzuchu oraz piersiach. Porównanie do akurat tego owocu nie jest przypadkowe. Cellulit sprawia, że skóra ma grudkową strukturę i jest pomarszczona, co jest efektem nierównego rozłożenia tkanki tłuszczowej.

Bezpośrednio na powstawanie cellulitu wpływają także zaburzenia w mikrokrążeniu, które z kolei wywołują obrzęki. Przez to toksyny nie są odprowadzane z tkanki tłuszczowej, gromadzą się, a komórki tłuszczowe coraz bardziej się rozrastają. To jeszcze bardzie spowalnia krążenie i negatywnie wpływa na metabolizm. Powiększone komórki tłuszczowe uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne, a cyrkulacja jest znacznie utrudniona. W przestrzeniach między grudkami tłuszczu zbiera się woda, a także produkty przemiany materii.

Od czego powstaje cellulit?

Przyczyną znacznie częstszego pojawiania się cellulitu u kobiet niż u mężczyzn są różnice w budowie tkanek. Tkanki tłuszczowe są bowiem przedzielone tkanką łączną. Najprościej mówiąc, u kobiet ułożona jest ona poziomo, a u mężczyzn ukośnie. O wiele łatwiej o widoczność nierówności na tkance ułożonej poziomo, którą grudki wypychają od spodu. Więcej o przyczynach przeczytasz na portalu ABCzdrowie.

Na niektóre czynniki wywołujące cellulit nie mamy wpływu. Należą do ich skłonności genetyczne, czy też hormony. Inne przyczyny są jednak od nas zależne. Jedną z nich jest sposób odżywiania się. Cellulit może wywołać niezdrowa dieta, która zawiera dużo słodyczy, przetworzone pokarmy, a także żywność zawierająca antybiotyki i hormony. Źle wpływa dieta bogata w cukry oraz sole. Ponadto cellulit może wywołać palenie papierosów.

Ponadto na powstawanie cellulitu duży wpływ ma brak ruchu. Dotyczy to szczególnie osób, które mają siedzący tryb pracy, ale też typowo stojący (np. hostessy i kelnerki). Długotrwałe utrzymywanie takiej pozycji może wywoływać problemy z krążeniem, objawiające się żylakami. Najlepszym remedium w tym wypadku jest codzienny ruch, chociażby żwawy spacer. Problemy z krążeniem, które mogą prowadzić do cellulitu wywołać mogą też inne czynniki, jak na przykład codzienne chodzenie w butach na bardzo wysokim obcasie oraz noszenie obcisłych spodni. Wiele osób nie jest świadomych tego, że również wady postawy (skrzywienie kręgosłupa) może wywołać pomarańczową skórkę.

Nie da się jednoznacznie wskazać, od czego powstaje cellulit. Każdy przypadek jest indywidualny i każda z pań może nabawić się skórki pomarańczowej z innego powodu. Nie zawsze da się w zupełności uniknąć cellulitu, ale można znacznie ograniczyć ryzyko jego powstania, np. poprzez nakładanie balsamu na ciało (np. Vialise). Ponadto dużą rolę odgrywa szybka reakcja w pierwszym momencie, gdy cellulit zaczyna się formować. To właśnie wtedy mamy największe szanse w walce z tą przypadłością.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

17 odpowiedzi na “Od czego powstaje cellulit?”

 1. Sara napisał(a):

  Słyszałam , że cellulit ma podłoże genetyczne. Jednak można zabezpieczyć się przed nimi stosując odpowiednie kosmetyki na cellulit.

 2. Dora napisał(a):

  Ja wcieram olejki, robię masaże bańską chińską, skaczę na skakance, sposobów jest od groma 🙂

  • Alava napisał(a):

   no to dużo tego robisz 🙂 a stosujesz jakiś balsam? i pozbyłaś się cellulitu czy nadal go częściowo masz?

 3. Jolka napisał(a):

  na powstawanie cellulitu wpływ mają różne czynniki, u mnie zaważyło siedzący tryb pracy i jedzenie po 21 :/

 4. Aven napisał(a):

  W sumie chyba nie jest do końca znana przyczyna cellulitu. My kobiety po prostu tak mamy 😀

 5. Ola napisał(a):

  Cellulit najczęściej powstaje od siedzenia i nicnierobienia. Oczywiście o ile relax jest wskazany, to trzeba ćwiczyć! Nie ma innej rady.

 6. Jolka napisał(a):

  Kiedyś zastanawiałam się od czego powstaje cellulit, ale teraz wiem że głównie od braku ruchu, złej diety a nawet zbyt obcisłych ubrań! Warto walczyć z tą przypadłością, bo to ona daje nam sygnał, że nasz tryb życia nie jest odpowiedni.

 7. Natalia napisał(a):

  Czasami cellulit jest wynikiem przyjmowania leków, zaburzonej gospodarki hormonalnej itp. Najważniejsze to nie załamywać się, to tylko cellulit. Trzeba przestrzegać diety i pomagać sobie domowymi sposobami. Ja smaruję cellulit serum Vialise, biegam, jeżdżę na rowerze. I jakoś mniej tego cellulitu 🙂

 8. Asia napisał(a):

  Cellulit niestety powstaje często przez siedzący tryb życia i brak ruchu. Oczywiście jak dodamy do tego ociekające tłuszczem jedzenie to mamy cellulit gwarantowany.

 9. Wiktoria napisał(a):

  różne są czynniki, czasami jest to nawet genetyczne uwarunkowanie – znam dziewczyny szczupłe a mające cellulit. Także tutaj ciężko o konkretną regułę.

 10. Tamara napisał(a):

  jakie ćwiczenia polecacie na cellulit? Najlepiej takie do robienia w domu. Słyszałam, że można używać butelek wody zamiast hantli…

 11. Kijanka napisał(a):

  Czynniki wywołujące cellulit są niezliczone, zła dieta, brak ruchu, słodycze, fastfooody… można liczyć i liczyć.

 12. gaja napisał(a):

  jakie olejki są najlepsze na cellulit?? słyszałam, że olejek ze słodkich migdałów, a jakiś jeszcze?

 13. niezadowolona napisał(a):

  Mam już serdecznie dosyć tego cellulitu!!!

 14. Maxi napisał(a):

  ja biorę swoją ulubioną playlistę i idę biegać 🙂 to mi pomaga zrzucić kilogramy i co za tym idzie CELLULIT!

 15. Atena92 napisał(a):

  Ja nie mam cellulitu, ale profilaktycznie wcieram olejki, bo chyba bym się załamała gdybym miała problem z pomarańczową skórką.

 16. Shania napisał(a):

  a gdzie mozna kupic ten vialize?????????????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress
kremynacellulit.com.pl