Od czego powstaje cellulit?

Trudno wskazać jedną, konkretną przyczynę powstawania cellulitu. Na jego pojawienie się wpływać mogą różne czynniki. To zdecydowanie przypadłość charakterystyczna dla kobiet. Wśród osób zmagających się z tym problemem aż 99% stanowią właśnie  panie. Powodem są różnice w budowie tkanki tłuszczowej oraz oddziaływanie estrogenów. To właśnie ten hormon może determinować pojawianie się pomarańczowej skórki. Pojawia się ona najczęściej na udach, pośladkach, brzuchu oraz piersiach. Porównanie do akurat tego owocu nie jest przypadkowe. Cellulit sprawia, że skóra ma grudkową strukturę i jest pomarszczona, co jest efektem nierównego rozłożenia tkanki tłuszczowej.

Bezpośrednio na powstawanie cellulitu wpływają także zaburzenia w mikrokrążeniu, które z kolei wywołują obrzęki. Przez to toksyny nie są odprowadzane z tkanki tłuszczowej, gromadzą się, a komórki tłuszczowe coraz bardziej się rozrastają. To jeszcze bardzie spowalnia krążenie i negatywnie wpływa na metabolizm. Powiększone komórki tłuszczowe uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne, a cyrkulacja jest znacznie utrudniona. W przestrzeniach między grudkami tłuszczu zbiera się woda, a także produkty przemiany materii.

Od czego powstaje cellulit?

Przyczyną znacznie częstszego pojawiania się cellulitu u kobiet niż u mężczyzn są różnice w budowie tkanek. Tkanki tłuszczowe są bowiem przedzielone tkanką łączną. Najprościej mówiąc, u kobiet ułożona jest ona poziomo, a u mężczyzn ukośnie. O wiele łatwiej o widoczność nierówności na tkance ułożonej poziomo, którą grudki wypychają od spodu. Więcej o przyczynach przeczytasz na portalu ABCzdrowie.

Na niektóre czynniki wywołujące cellulit nie mamy wpływu. Należą do ich skłonności genetyczne, czy też hormony. Inne przyczyny są jednak od nas zależne. Jedną z nich jest sposób odżywiania się. Cellulit może wywołać niezdrowa dieta, która zawiera dużo słodyczy, przetworzone pokarmy, a także żywność zawierająca antybiotyki i hormony. Źle wpływa dieta bogata w cukry oraz sole. Ponadto cellulit może wywołać palenie papierosów.

Ponadto na powstawanie cellulitu duży wpływ ma brak ruchu. Dotyczy to szczególnie osób, które mają siedzący tryb pracy, ale też typowo stojący (np. hostessy i kelnerki). Długotrwałe utrzymywanie takiej pozycji może wywoływać problemy z krążeniem, objawiające się żylakami. Najlepszym remedium w tym wypadku jest codzienny ruch, chociażby żwawy spacer. Problemy z krążeniem, które mogą prowadzić do cellulitu wywołać mogą też inne czynniki, jak na przykład codzienne chodzenie w butach na bardzo wysokim obcasie oraz noszenie obcisłych spodni. Wiele osób nie jest świadomych tego, że również wady postawy (skrzywienie kręgosłupa) może wywołać pomarańczową skórkę.

Nie da się jednoznacznie wskazać, od czego powstaje cellulit. Każdy przypadek jest indywidualny i każda z pań może nabawić się skórki pomarańczowej z innego powodu. Nie zawsze da się w zupełności uniknąć cellulitu, ale można znacznie ograniczyć ryzyko jego powstania, np. poprzez nakładanie balsamu na ciało (np. Vialise). Ponadto dużą rolę odgrywa szybka reakcja w pierwszym momencie, gdy cellulit zaczyna się formować. To właśnie wtedy mamy największe szanse w walce z tą przypadłością.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress