Korony cyrkonowe
Ciekawostki

Korona cyrkonowa – nowoczesny sposób na piękny uśmiech

Korona cyrkonowa jest nowoczesnym rodzajem korony protetycznej. Cechuje się dopasowaniem do naturalnego odcienia zęba, co znacząco poprawia estetykę każdego uśmiechu. Wyniszczenie zębów wskutek np. rozwijającej się próchnicy, a nawet zwykłe przebarwienia, są dobrym momentem na założenie korony. Korona cyrkonowa stworzona jest z tlenku cyrkonu – wytrzymałego i nie alergizującego pacjentów. Cyrkon cieszy się szerokim zastosowaniem, także w innych przemysłach – np. samochodowym.

Korony cyrkonowe – kiedy warto założyć?

Korony cyrkonowe są popularne ze względu na:

 • dobrą kolorystykę.
 • precyzję wykonania.
 • przyjazne środowisko dla dziąseł i języka.
 • bakteriostatyczność.
 • wytrzymałość.

Warto założyć je, gdy naturalne korony straciły na atrakcyjności wskutek:

 • zaawansowanej próchnicy.
 • pęknięcia lub złamania danego zęba.
 • podjętego leczenia kanałowego.

Do przeciwwskazań zalicza się głównie dwie sytuacje. Są to:

 • nadmierne wyniszczenie zęba przechodzące aż do dziąsła.
 • zbyt mała pozostałość zęba nad dziąsłem, nie wystarczająca do założenia korony.

Korona cyrkonowa powstaje dzięki użyciu najlepszego, komputerowego sprzętu. Jest wycinana z całkowitą dokładnością, tak, aby dopasować się do jamy ustnej każdego pacjenta indywidualnie. Precyzja i wysoka jakość estetyczna rzutują na ceny, które są większe niż w przypadku np. korony tytanowej lub złotej, licowanej porcelaną.

Korony cyrkonowe opinie mają w większości pozytywne, jedynym minusem jest duża twardość, co u niektórych pacjentów może wywoływać ścieranie zębów przeciwległych.

Korona cyrkonowa – ile kosztuje?

Korony cyrkonoweKorona cyrkonowa może kosztować od 800 do nawet 1200 złotych. Wiele zależy od praktyki lekarskiej i cennika gabinetu stomatologicznego. Dlaczego korona cyrkonowa jest droga? Po założeniu ząb wygląda na całkowicie odbudowany, jest ładny, ale jednocześnie nie razi swoją zmianą. W tradycyjnej metodzie wykorzystuje się mniej estetyczne materiały, co może okazać się nieprzyjemne. Trzeba się liczyć z tym, że korona protetyczna jest inwestycją długotrwałą, a nawet pozostającą w jamie ustnej pacjenta przez całe życie. Dlatego decyzja o wyborze materiału jest perspektywiczna. Ważne, by była skonsultowana z zaufanym i doświadczonym dentystą, który przeanalizuje i oceni stan zębów.

Niestety – korona cyrkonowa nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Samo założenie ogranicza się do zaledwie kilku wizyt, podczas których stomatolog ocenia stan jamy ustnej, wykonuje zdjęcia RTG oraz wycisk zębów, szlifuje ząb lub zakłada implant – jeśli nastąpiły ubytki próchnicowe i wymagane jest wcześniejsze uzupełnienie. Dzięki temu, że korona może być założona na implancie, jest dostępna dużo większej ilości osób, a jej popularność w ostatnich latach znacząco wzrosła.

Czy po założeniu korona cyrkonowa wymaga szczególnej troski i specjalistycznych zabiegów? Tak jak w przypadku każdej jamy ustnej, zachowanie jej zdrowia polega na podstawowej higienie, czyli:

 • szczotkowaniu zębów o miękkim włosiu, ruchami wymiatającymi – co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a w miarę możliwości także po każdym posiłku.
 • nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych – chodzi nie tylko o pozbycie się resztek jedzenia, ale też zbierającego się tam osadu, który pozostając między zębami przyczynia się do powstania kamienia nazębnego.
 • płukaniem wnętrza jamy ustnej specjalnymi płynami zabijającymi bakterie – poleca się szczególnie roztwory z chlorheksydyną. Używając płynów regularnie, zrezygnujmy z dodatku alkoholu, który wysusza jamę ustną.
 • czyszczeniu języka nawet najbardziej standardową, plastikową skrobaczką – są dostępne w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Na języku gromadzi się wiele bakterii, które m.in. odpowiadają też za nieprzyjemny zapach ust.
 • kontrolowaniu stanu zębów i korony w gabinecie stomatologicznym – przynajmniej raz w roku, jeśli dentysta nie zaleci częstszych wizyt.

Zaleca się ograniczanie lub całkowite unikanie potraw i napojów wysokosłodzonych, które sprzyjają próchnicy.

5 (100%) 15 głosów

10 komentarzy

 • Pantoł33

  Korony cyrkonowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zachować piękny uśmiech wraz z wytrzymałością swoich zębów:). Cena jest nieco wyższa niż koron metalowych, ale są od nich o wile lepsze 😀

 • Lico2

  Hmm napisali, że korony cyrkonowe posiadają bardzo dużą twardość i mogą wywoływać ścieranie zębów przeciwległych.., szerze to wole już jakieś tam minimalne ścieranie zębów niż sinienie dziąsła 🙂

 • Indyk

  Ja musiałem zafundować sobie implant zębowy, ponieważ miałem zbyt zniszczonego zęba aby móc założyć koronę cyrkonową ;/

 • A-d-a

  Muszę przyznać, że bardzo przyjemnie mi się czytało ten artykuł na temat koron cyrkonowych. Gdybym miała kiedyś problemy z zębami to na pewno zdecyduje się na koronę cyrkonową! ( fajnie by był jak też cena troszkę spadła 😀 )

 • borsku234

  Moim zdaniem warto jest odłożyć te parę groszy więcej i wybrać korony cyrkonowe, a będziemy naprawdę zadowoleni. Czasami korony na podbudowach metalowych mogą wywołać u nas uczulenie, które może mieć nieprzyjemny wpływ na nasz organizm…

 • sOlIuM

  Widzę, że wszyscy zachwalają korony cyrkonowe na tym forum… no, ale jak ma się zęby do wymiany to na jakąś opcję trzeba się zdecydować, a to kto jakie korony wybierze to zależy już od niego i danego przypadku. 😛

 • gorylL1

  Ja straciłem dwa zęby w wypadku i miałem wstawiany cały most na koronach cyrkonowych. Wybrałem most, ponieważ zęby filarowe również wymagały naprawy, więc szlifowanie ich mi nie przeszkadzało 🙂

  • maniac

   O to witam w klubie ;d.. Ja również miałem wypadek, ale chyba nie tak poważny jak twój, ponieważ straciłem tylko jednego zęba 🙂 i miałem zakładany implanty zębowy bo korony cyrkonowej nie było na co nakładać ;d..

 • 0symbian0

  Jeśli ktoś ma zamiar zapisać się na zabieg osadzania koron cyrkonowych na zębach to szczerze polecam klinikę stomatologiczną K2Dental w Gdańsku. Posiadają nowoczesny sprzęt i traktują swoich klientów na najwyższym poziomie. Jesteśmy prowadzeni przez zabieg jak za rączkę i wszystko jest nam po kolei tłumaczone 🙂 Polecam serdecznie!

 • guru

  Korona cyrkonowa idealnie zastępuje wszystkie funkcje naturalnego zęba. Jedynym minusem wszystkich tych koron/implantów/mostów jest to ,że nie są już one unerwione i nie czujemy na nich żadnych nacisków ;d

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *